Kvepia medumi mūsų stalas 2017

Rajono bitininkus ir jų bičiulius, Tiltų ir kaimyninių kaimų gyventojus, ūkininkus ir svečius rugpjūčio 9 d. jau septintą kartą į tradicinį renginį „Kvepia medumi mūsų stalas” sukvietė Rūdiškių bitininkų draugija, Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų padalinys ir Tiltų kaimo bendruomenės valdyba. Tai tradicija tepusi duonos ir medaus šventė, kuomet bitininkai po medkopio, žemdirbiai po nuimto derliaus gali pabendrauti, pasibičiuliauti, pasidalinti patirtimi ir smagiai pabūti kartu. O linksmintis būta ko. 2017 metais Tiltų kaimas mini 240 metų jubiliejų, taip pat Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų padalinio ir Tiltų girininkijos 55-uosius veiklos metus.
Vienos dienos renginys prasidėjo ryte seminaru bitininkams ,,Bitininkystės perspektyvos“ (Tiltų bendruomenės namuose), kurį vedė LR žemės ūkio rūmų vyr. specialistas bitininkystei Juozas Jankauskas. Seminaro metu bičiuliai sužinojo daug naujovių, juos pagerbė ir pasveikino seminare apsilankę Nacionalinės mokėjimo agentūros ir Ekoagro atstovai. Svečiai Rūdiškių (Tadeušui Pavlovskiui) ir Trakų (Juozui Norinkevičiui) bitininkų draugijų pirmininkams už aktyvią veiklą vienijant bitininkus, plečiant tradicijas įteikė Nacionalinės mokėjimo agentūros direktoriaus Eriko Bėronto pasirašytas padėkas, Ekoagro direktoriaus Antano Makarevičiaus dovanas.
Popiet renginys persikėlė į Tiltų bendruomenės aikštę. Šventė buvo pradėta nuolat gimdančio, auginančio ir nesibaigiančio gyvastingumo simbolio Jievaro apdainavimu. Po to vedantieji Augustė Gaidytė ir Vytautas Mikalauskas, pagarbinę duoną ir medų, į sceną pakvietė šventės šeimininkus. Šventės pradžią paskelbė ir sveikinimo žodį pirmieji tarė Rūdiškių seniūnijos seniūnas, Rūdiškių bitininkų draugijos pirmininkas Tadeušas Pavlovskis ir Tiltų kaimo bendruomenės pirmininkė Laima Kamaitienė.
Šventę „Kvepia medumi mūsų stalas“ aplankė garbūs svečiai. Tai Lietuvos Respublikos Seimo nariai Virginija Vingrienė ir Juozas Baublys, Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerijos ministro patarėja Irena Lankauskienė, Kokybės politikos skyriaus vedėja Jolita Martutaitytė ir atstovė Fausta Osičnaitė, Nacionalinės mokėjimo agentūros atstovė Janina Lisauskienė, VšĮ Ekoagros direktoriaus pavaduotoja Ona Karlienė ir tikrintojas Remigijus Gerulis, Trakų rajono savivaldybės merės pavaduotoja Marija Puč, Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė Evelina Šuscickytė, Trakų seniūnijos seniūnas Kęstutis Vilkauskas, Paluknio seniūnijos seniūnė Marija Golubovska, Onuškio seniūnijos seniūnė Zita Aniulienė, Trakų krašto VVG pirmininkė Alvyda Kazakevičiūtė-Staniunaitienė, Trakų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Vaidas Jonušaitis, Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos pirmininkė Danutė Karaliavičienė, Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas Algirdas Skirkevičius, Trakų krašto kultūros ir amatų asocicijos valdybos pimininkė Miglė Dalgedaitė-Lučiūnė, AB ,,Bičių korys“ direktorius Jonas Juodvalkis, Trakų rajono Vaickūniškių, Dusmenų, Paluknio, Onuškio bendruomenių pirmininkai, Valkininkų ir Rūdiškių parapijų kunigai.
Svečiai savo pasisakymuose sveikino tiltiečius gražaus 240 metų jubiliejaus proga, linkėjo sėkmės veiklose, būti ir toliau aktyviems, garsinti savo gimtą kraštą, bičiuliams linkėjo gausaus derliaus, nepiktų bičių. Seimo narė Virginija Vingrienė savo veiklose ir darbuose nusipelniusiems Romui Rūsteliui, Elenai Žilinskienei, Marijai Algei Armalienei, Danutei Žemaitienei, Tiltų girininkijai, Tiltų gaisrininkų komadai įteikė Lietuvos Respublikos Seimo aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Kęstučio Mažeikos ir savo vardu pasirašytas padėkas. Žemės ūkio ministro patarėja I. Lankauskienė Rūdiškių ir Trakų bitininkų draugijų aktyviausiems bitininkams Romualdui Virganavičiui, Valerijui Kublickiui, Kęstučiui Dobrovolskui, Karoliui Karčiauskui, Vaidui Jonušaičiui, Kazimierui Barauskui įteikė Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministro Broniaus Markausko padėkas. Bičiuliui Juliui Venciui už bitininkystės vystymą ir pasiekimus padėką savo vardu įteikė Rūdiškių bitininkų draugijos pirmininkas T. Pavlovskis. Šventės šeimininkai pasveikino 2017 metų Tiltų kaimo jubilijatus. Jubiliatams buvo įteiktos Lietuvos trispalvės. Tai žingsnis į Valstybės šimtmečio paminėjimą, tai siekiamybė, kad minint Lietuvos valstybės 100-metį, Tiltai nuskambėtų, pasižymėtų kaip daugiausia vėliavų švenčių metu keliantis kaimas.
Visą dieną aikštėje šurmuliavo mugė, palapinėse vyko įvairios veiklos. Vienoje iš palapinių, kur edukaciją vedė Dalgedų sodybos šeimininkė, sertifikuoto tautinio paveldo produkto duonos gamybos meistrė Miglė Dalgedaitė-Lučiūnė, žiūrovai ir dalyviai galėjo išgirsti pasakojimą, pamatyti naminės duonos gamybos įpatumus, paskanauti čia pat vietoje keptos naminės duonukės. Pasivaikščiojus ir pasidairius daugiau, buvo galima paragauti gardžiosios dzūkiškos žirnienės, medaus, giros ir kitokių skanumynų.
Aikštės centre vyko bitininkų varžytuvės. Bičiuliai varžėsi įvairiose rungtyse, kuriose nugalėjo stipriausieji arba greičiausieji. Nugalėtojai buvo apdovanoti Trakų bitininkų draugijos įsteigtais prizais. Šalia mažieji šventės dalyviai tarpusavyje varžėsi rungtyje ,,Nugalėk bičių erkutę“.
Prie bendruomenės namų vaikams, šeimoms vyko piešinių konkursas: tema – ,,Mano kaimas bitelių apsupty“, skirtas kaimo 240 metų paminėjimui. Piešimo technikos mokė Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos neformaliojo vaikų švietimo mokytoja, auklėtoja, meno vadovė, moterų klubo ,,Harmonijos namai“ įkūrėja ir vadovė Svetlana Šatevičienė. Šioje veikloje laimėtojai buvo visi mažieji dalyviai, kurie už dalyvavimą, išradingumą ir kūrybą buvo apovanoti piešimo rinkiniais.
Bitininkų šventės metu buvo vykdoma ir saugaus eismo akcija, kurią pristatė Lietuvos automobilių kelių direkcija kartu su VĮ „Vilniaus regiono keliai“. Akcijos metu šventės svečiai išbandė saugos diržų efektyvumo ir automobilio apsivertimo imitavimo įrenginius.
Mugės šurmulį papildė koncertinė programa, kurią pradėjo pačios mažiausios dalyvės – Tiltų mergaičių ansamblis (vad. Vaiva Neteckienė). Vėliau kolektyvai keitė vieni kitus. Koncertinėje programoje dalyvavo Trakų rajono kultūros rūmų kolektyvai: Dusmenų folkloro ansamblis (vad. Vida Bubelevičienė), Onuškio liaudiškos muzikos kapela (vad. Gražina Kulbickienė), Tiltų kapela (vad. Nijolė Bižokienė), Rūdiškių kultūros centro folkloro ansamblis ,,Diemedis“ (vad. Dalė Žalpienė), Merkinės kultūros centro liaudiškos muzikos kapela ,,Strauja“ (vad. Arvydas Janulevičius), Valkininkų kultūros centro etnografinis ansamblis „Santaka” (vad. Aldona Japertienė), folkloro grupė iš Vilniaus “Ratilai”.
Vakare prie laužo liaudišką muziką ir šokį keitė trio iš Paluknio “Hanki” (vad. Renata Joknienė) ir grupės ,,Husarai“ koncertinė programa. Šventės rengėjai visus programos dalyvius apdovanojo padėkomis, gėlėmis, dovanomis.
Lėšas renginiui organizuoti skyrė Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerija. Taip pat organizatorių sumanymus rengiant šventę „Kvepia medumi mūsų stalas“ rėmė: Trakų rajono savivaldybė, Trakų kultūros rūmai, Rūdiškių seniūnija, Rūdiškių bitininkų draugija, UAB „Trakų kooperacijos prekyba”, Tiltų kaimo bendruomenė, Trakų bitininkų draugija, Žemės ūkio rūmai. Renginio informaciniai rėmėjai – Trakų ir Elektrėnų krašto laikraštis “Galvė”, portalas “trakietis.lt”.

Trakų kultūros rūmų Tiltų padalinio kultūros renginių organizatorė,
Tiltų kaimo bendruomenės valdybos narė Vaiva Neteckienė

Nuotraukos Aleksandro Aziulevičiaus