Tiltų kapelos išvyka į tarptautinį festivalį Lenkijoje

Mindauginių ankstyvą rytą Trakų kultūros rūmų Tiltų kaimo kapela su būriu kolegų išvyko į tarptautinį festivalį Lenkijoje, Žemutinės Selezijos vaivadijoje, Krakonošės regione, Myslakovicės savivaldybėje, Gruszkove. Į festivalį kolektyvą pakvietė Krakonošės liaudies grupių asociacija ir jos valdybos narė Barbara Krainska. Dalinai kolektyvo koncertinę kelionę parėmė Trakų kultūros rūmai.
Kelionės diena būryje neprailgo, mezgėsi pokalbiai, skambėjo dainos. 21 val. Lietuvos laiku, autobusu važiuojant per Lenkijos žemę, prisijungėme prie akcijos “Tautiška giesmė aplink pasaulį” ir sugiedojome Lietuvos himną, vieni kitus sveikinome su Valstybės diena, dalinomės šiltais apkabinimais. Netrukus pasiekėme ir nakvynės vietą, “Viktorijos” viešbutį, įsikūrusį tarp kalnų.
Pirmąją viešnagės dieną, iš pat ryto, išvykome į Sudetus. Tai – kalnai Vokietijoje, Lenkijoje ir Čekijoje, tarp Rūdinių kalnų ir Beskidų. Sudetų kalnuose du Krakonošės nacionaliniai parkai, su lankytinais maršrutais, kalnų takais, gražia, švaria gamta, tyru kalnų oru. Vienas jų Lenkijoje, kitas Čekijoje. Keltuvais keldamiesi į 1400 metrų aukštį grožėjomės įspūdingais vaizdais, pamatėmė aukščiausią 1602 metrų Sniežkos viršūnę. Keliaudami per nacionalinį parką stebėjome savitą, tik kalnams būdingą architektūrą, žalią banguotą reljefą, susipažinome su amatininkų, namudininkų dirbiniais, tradiciniais maisto gaminiais. Vakare atsigaivinti vykome į Teplicos terminius baseinus, esančius Jelenia Gura apskrityje.
Liepos 8-tą dieną, po pietų, buvo suplanuota festivalio atidarymo šventė. Iš ryto, turėdami šiek tiek laiko, nukeliavome į kurortinį miestelį Karpačą, kur aplankėme Wangų šventovę – nuostabią medinę bažnyčią, atvežtą iš Norvegijos ir atstatytą Karpače. Vėliau vykome į Kovarų gyvenvietės pašonėje, Krakonošės – Sudetų kalnų papėdėje įsikūrusį kalnakasių miestelį. Ši vietovė ilgą laiką žemėlapyje neegzistavo visiškai, nes po karo čia buvo pradėtas kasti uranas, kuris buvo naudojamas pačioms pirmosioms atominėms bomboms pagaminti. Šios slaptos šachtos veikė iki 1970 metų. Šiuo metu ši vieta lankoma turistų.
Numatytu laiku atvykome į tarptautinį V festivalį ,,Liaudies žaidimai Gruszkovo laukymėje“. Ši šventė turi per dešimtmečius susiformavusias tradicijas, visada vyksta antrą liepos savaitgalį. Tarptautiniu jis tapo prieš penkis metus. Čia susirenka regiono amatininkai, prekeiviai, muzikantai, šokėjai ir kitų šalių svečiai. Dalyviai pristato savo gaminius, muzikantai savo krašto šokius, dainas. Tiltų kapela į sceną lipome kartu su lydinčiais asmenimis – Tiltų bendruomenės pirmininke Laima Kamaitiene, tautinio paveldo sertifikuotų grikinių gaminių gamintojomis Danute Žemaitiene, Stase Karpovič ir Lietuvos nacionalinio verslo konfederacijos vadove Nijolė Uinskiene. Bendruomenės pirmininkė tarė sveikinimo žodį, moterys, atsidėkodamos už pakvietimą, organizatoriams įteikė savo gamintas lietuviškas dovanas. Tiltų kapela pristatėme lietuvių liaudies dainas ir ratelius. Sulaukėme didelio susidomėjimo, žiūrovų ir šokėjų palaikymo. Po mūsų pasirodymo dar ilgai kalnų papėdėje skambėjo kitų kolektyvų muzika, sukosi poros, klegėjo balsai,vyko prekyba.
Sekančią dieną iki festivalio uždarymo spėjome aplankyti į pačių vertingiausių paminklų sąrašą Lenkijoje įtrauktą, 1242 metais pastatytą ir iki dabar veikiančią Dievo Motinos malonės šventyklą – bažnyčią Krzeszove. Ši šventovė dar vadinama Europos baroko perlu. Iš čia keliavome Pilių slėniu. Pamatėme Myslakovicos, Lomicos ir Lajavicos pilių ansamblius, bukmedžių giraites.
Pasigrožėję įvairių amžių architektūros stiliais, išpuoselėtais parkais ir gėlynais, atvykome į festivalio uždarymą. Čia kolektyvai keitė vieni kitus, žiūrovai ir dalyviai šoko, bendravo, degustavo tradicinius valgius. Per dvi festivalio dienas koncertavo daugiau kaip dvidešimt kolektyvų. Pasirodė vokiečiai, austrai, slovakai, lenkai ir mes. Festivalio metu atsiskleidė šalių kultūrinis tapatumas, buvo prisimintos sąsajos jungiančios istoriją ir gyvenseną, užsimezgė nauji ryšiai, kontaktai.
Vakare prie viešbučio pavakaroję, dar kartą pasigrožėję užburiančiais ir ramybe dvelkiančiais kalnų vaizdais, ankstyvą rytą išvykome namo.

Trakų kultūros rūmų Tiltų padalinio kultūros renginių organizatorė Vaiva Neteckienė
Nuotraukos iš asmeninio archyvo.