Tiltų bendruomenė įgyvendino projektą ,,Jaunimas kaimo veiklos procesuose“

Birželio, liepos mėnesiais Tiltų kaimo bendruomenė (toliau – bendruomenė) vykdė Trakų rajono savivaldybės jaunimo projektinės veiklos lėšomis finansuojamą jaunimo projektą ,,Jaunimas kaimo veiklos procesuose“. Prie projekto įgyvendinimo taip pat prisidėjo pati bendruomenė, turistinė stovyklavietė ,,Harmonija”, Trakų socialinės paramos skyrius ir jų darbuotoja Rūdiškėse Rasa Banišauskienė.
Projekto tikslas – organizuoti mokymus, kurie supažindintų kaimo jaunimą su galimybėmis įgyvendinti įvairias veiklas, realizuoti idėjas, pažinti savo kraštą. Jis buvo skirtas jaunimui ir su jaunimu dirbantiems žmonėms. Projekte dalyvavo 40 Trakų rajono Rūdiškių seniūnijos kaimiškų vietovių jaunimo atstovų.
Birželio 29 dieną projekto dalyviai rinkosi į Tiltų bendruomenės namus, kur buvo organizuojami mokymai, skatinantys jaunų žmonių sąmoningumą, aktyvumą, savanorišką veiklą bei įsitraukimą į vietos bendruomenės gyvenimą. Užsiėmimus vedė savanorė Trakų jaunimo turizmo ir laisvalaikio centro atstovė Ugnė Kumparskaitė. Veiklos buvo suplanuotos visai dienai. Projekto dalyviai, bendraudami, atlikdami individualias ir grupines užduotis, mokėsi dirbti komandoje, kurti strategiją, planuoti veiklas, išgirsti ir suprasti kito nuomonę. Žaizdami įvairius judrius, reakcijos žaidimus, gebėjo išsikelti sau iššūkius ir stengėsi jų siekti. Mokymų metu Ugnė pristatė jaunų žmonių galimybes vietiniame ir tarptautiniame lygmenyje: kalbėjo apie jaunimo erdves, savanorystės veiklą – kas tai yra, kas gali tapti savanoriu, kodėl verta juo tapti, galimybę teikti projektus savivaldybės lygmeniu, kaip prisijungti ir dalyvauti jaunimo mainų programoje ERAZMUS+. Pokalbio metu Ugnė sulaukė daug klausimų, pateikė daug išsamių atsakymų, suteikė daug naudingos informacijos, ragino būti aktyviais, drąsiais ir pakvietė bendradarbiauti su kitomis Trakų rajono jaunimo organizacijomis.
Mokymų pabaigoje kaip vienas iš laisvalaikio praleidimo būdų, kūrybiškumo ugdymo ir darbo kolektyve formų, buvo pristatytas spektaklis. Projekto dalyviai pamatė Valkininkų kultūros centro vaikų dramos kolektyvo ,,Tai mes” (vad. Jolanta Molienė). spektaklį ,,Prie dangaus ir pragaro vartų” pagal to paties pavadinimo Vytauto Kupšio pjesę.
Liepos 18-tą dieną Rūdiškių seniūnijos jaunimas vėl susitiko alpakų ūkyje Seimėnų k. Trakų r., kur vyko susitikimas – edukacija su pirmąja Lietuvoje alpakų ūkio įkūrėja Jolanta Kuoriene. Jos metu projekto dalyviai išgirdo pasakojimą apie alpakas, jų kilmę, auginimą, priežiūrą, naudingumą, susipažino su augintiniais. Įsitraukę į konkrečią veiklą vedžiojo, maitino gyvūnus, po to susipažino su jų vilna ir gaminiais iš jos. Tokio pobūdžio edukacinis susitikimas buvo pasirinktas kaip pavyzdys apie galimybes veikti ir dirbti kaime, užsiimti individualia veikla, į kurią yra įtraukiamas nemažas būrys žmonių, kuriems suteikiama galimybė dirbti ir užsidirbti.
Edukacijos, skatinančios jaunimo kūrybiškumą, tradicijų pažinimą, gerinantį veiklos kokybės suvokimą liepos 21 dieną vyko turistinėjė stovyklavietėje ,,Harmonija“, Būklių viensėdyje, Rūdiškių sen. Jų metu galyviai klausė pasakojimų, vyko praktinė veikla, dirbo individualiai ir grupėmis, bendravo, padėjo vieni kitiems, dalinosi patirtimi, įgūdžiais, patirtais įspūdžiais.
Pirmą edukaciją ,, Darbeliai iš šiaudelių“ vedė sertifikuoto gaminio amatininkė Vaiva Neteckienė. Edukacija susidėjo iš dviejų dalių – teorinės ir praktinės. Pirmiausia V.Neteckienė papasakojo apie senąsias darbelių iš šiaudų tradicijas, apie senolių gamintus gaminius iš šiaudų, apie šiaudų tinkamumą ir paruošimą darbui. Po to vyko praktinė veikla. Amatininkė nuosekliai aiškino, rodė darbelio gamybos etapus. Kiekvienas projekto dalyvis, individualiai kartodamas atlikimo techniką, pasidarė angeliuką. Po pietų vyko antra edukacija ,,Lauko gėlių puokštės“. Ją vedė Irena Brauns, Rūdiškių bendruomenės narė. Dalyviai išgirdo pasakojimą apie pievų gėlių ir namuose ar šiltnamiuose auginamų gėlių skirtumus, apie visų gėlių panaudojimą puokščių gamybai, patalpų dekoravimui. Po to vyko praktinė veikla. Jaunimas mokėsi apdoroti, nusivalyti gėles, rišti lauko gėlių puokštes, derinti spalvas. Kiekvienas norintis kūrė ir susirišo puokštę.
Projektu ,,Jaunimas kaimo veiklos procesuose“ buvo siekiama skatinti jaunimą dalyvauti bendruomeninėje veikloje, supažindinti su savanoriška veikla, padėti realizuoti įvairias idėjas, didinti užimtumą ir kūrybiškumą. Projekto veiklos suteikė galimybę jaunimui bendrauti tarpusavyje ir su vyresniais, plėsti pažinčių ir galimybių ratą, semtis geros praktikos pavyzdžių. Projekto rengėjai tikisi, kad jame dalyvavęs jaunimas taps aktyvesnis ir drąsiai įsijungs į vietos bendruomenės gyvenimą.

Tiltų bendruomenės informacija
Nuotraukos iš bendruomenės archyvo