Veiklus jaunimas aktyvioje Tiltų kaimo bendruomenėje

Šiais metais jau penktus metus Trakų krašto vietos veiklos grupė (toliau – Trakų VVG) organizavo mokymus „Veiklus jaunimas aktyvioje bendruomenėje 2016“, skirtus jaunimui ir dirbantiems su jaunimu. Šį kartą mokymai vyko liepos 1–2 dienomis Tiltų kaime, Rūdiškių seniūnijoje. Jaunimas turėjo galimybę išvysti aktyvios Tiltų kaimo bendruomenės projektų rezultatus. Mokymai vyko pastate, kuris sutvarkytas įgyvendinus vietos projektą Nr. LEADER-12-TRAKAI-04-013 „Tiltų kultūros namų pastato (unikalus Nr.4400-1808-5817) rekonstravimas, pritaikant jį Tiltų bendruomenės poreikiams“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonę „Leader“ Trakų krašto VVG Vietos plėtros 2009–2014 m. strategijos I prioritetą. Bendruomenės atstovai papasakojo apie kitus, įgyvendintus projektus, pristatė nuostabų Trakų krašto kampelį etnografinį Tiltų kaimą.

„Elektroninės patyčios“ ir viktorina

Pirmąją mokymų dienos pusę su jaunaisiais dalyviais bendravo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Trakų rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė Vlada Černienė. Pareigūnė kalbėjo, kad daugelis paauglių bendrauja įvairiuose elektroninėse svetainėse, viešai skelbia įvairius duomenis apie save ir savo šeimą, neapdairiai viešina įvairias nuotraukas. Peržiūrėjus filmą „Elektroninės patyčios“, V. Černienė paaiškino dalyviams, kaip elgtis ir kur reikia kreiptis, jeigu internete rasti vaizdai ar informacija apie paauglį šokiruoja, „draugų“ komentarai ar paskelbtos nuotraukos, filmuota medžiaga – įskaudina. Su mokymų dalyviais buvo diskutuojama, kokia turėtų būti bendravimo internetu kultūra, ir kokios gali būti skaudžios pasekmės nesaugiai bendraujant internetu. Buvo diskutuojama, kodėl nederėtų į elektroninę svetainę talpinti kai kurių nuotraukų. Pareigūnė patarė peržiūrėti savo anketas ir ištrinti nuotraukas, kurių nederėtų jų amžiaus jaunimui talpinti į internetą. Priminė, kad beatodairiškai ir atvirai bendraujant su nepažįstamais žmonėmis, viešai apie save pasakojant ir skelbiant netinkamas nuotraukas, galima pakliūti į nusikaltėlių spąstus. Ji taip pat priminė, kokia yra administracinė ir baudžiamoji atsakomybė už netinkamą elgesį viešoje vietoje ir elektronines patyčias.
Paminint artėjančią Valstybės dieną policijos pareigūnė V.Černienė mokiniams organizavo proto mūšį „Aš – laisvas lietuvis”. Žaidime dalyvavo penkios komandos: „Černobiliai”, „Kaimas”, „Po 4.20″, „PAV”, „Matas”. Po atkaklios ir įdomios kovos, surinkusi 27 taškus iš 35 galimų, laimėjo komanda „Po 4.20″. Laimėjusi komanda buvo apdovanota atminimo dovanomis.

Apie savanorystę ir darbą komandoje

Antrąją dienos dalį komandinio darbo įgūdžių jaunuosius dalyvius mokė Trakų rajono jaunimo turizmo ir laisvalaikio centro Lentvario jaunimo centro jaunimo darbuotojai Ugnė Kumparskaitė ir Vitalij Savickij. Jaunimo darbuotojai taip pat pristatė jaunimo vietinio ir tarptautinio lygmens projektinės veiklos galimybes bei savanorystę ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Dalyviai suskirstyti į penkias komandas kūrė „Tobulo miesto” pritaikyto jaunų žmonių poreikiams projektus.

Trakų VVG administratorius, mokymų vadovas Anatolij Pučas jaunuosius dalyvius mokė komandos organizavimo, komandinio darbo bei tolerancijos vienas kitam bei vadovavimo komandai pagrindų. Dalyviai, pasiskirstę į komandas, turėjo atlikti komandinio darbo užduotis, o nesėkmės atveju aptarti komandų vadovų pasiriktas strategijas bei kartu jas patobulinti.
Vėlai vakare mokymų dalyviai, prie didelio laužo, aptarė visos dienos programą bei pasidalino savo įspūdžiais.

Tiltai iš arti

Antrą mokymų dieną jaunieji dalyviai pradėjo ekskursija po etnografinį Tiltų kaimą. Ekskursiją vedė Trakų viešosios bibliotekos Tiltų kaimo filialo vedėja Elena Žilinskienė. Dalyviai susipažino su kultūros vertybe-etnografiniu kaimu, kuriame namai išsiskiria savo architektūriniu ansambliu bei sužinojo Tiltų kaimo istoriją.
Šiek tiek vėliau Tiltų kaimo bendruomenės valdybos narė Vaiva Neteckienė mokė jaunuosius dalyvius tautinio paveldo sertifikuotų šiaudinių žaislų rišimo meno. Kiekvienas dalyvis, norėjęs save išbandyti šiaudinių žaislų rišimo meno srityje, turėjo galimybe savo rankomis pagaminti tautino paveldo šiaudinius angeliukus. Tuo pačiu metu kiti dalyviai galėjo save išbandyti skiautinių darbelių srityje. Tiltų kaimo bendruomenės narė Veronika Ignatavičienė jaunuosius mokymų dalyvius mokė skiautinių dirbinių meno. Jaunieji dalyviai pasigamino savo rankomis šiaudinių ir skiautinių dirbinių.
Mokymų dalyviai su vadovais Jadvyga Savickaite-Mikailiene, Anatolij Puču aptarė vykusius mokymus, ką dalyviai mano apie mokymus, programą, kokių mokymų reikia jaunimui ir pan. Vadovai išklausė ir susistemino dalyvių nuomones, kurios labai svarbios rengiant projektus skirtus jaunimui.
Pasibaigus mokymams, dalyviams buvo įteiktos jų pačių parengtos nominacijos: „Veiklus jaunimas aktyvioje bendruomenėje 2016“ mokymų „Laužo valdovo“, „Išradėjo“ „Linksmuolio“, „Mokymų mušeikų“ ir mokymų pažymėjimai..

Trakų VVG nuoširdžiai dėkoja projekto rėmėjai UAB „Vilniaus duona“, kurios duoną, bandeles ir kitus gaminius abi dienas skanavo projekto dalyviai.
Projektas finansuojamas Trakų rajono savivaldybės jaunimo projektinės veiklos lėšomis
Partneris Trakų rajono Tiltų kaimo bendruomenė
Socialinis partneris VAVPK Trakų policijos komisariatas
Rėmėjas UAB „Vilniaus duona“
Projektas „Veiklus jaunimas aktyvioje bendruomenėje 2016“ finansuotas Trakų rajono savivaldybės jaunimo projektinės veiklos lėšomis.
Projekto vadovė Trakų krašto VVG savanorė Jadvyga Savickaitė-Mikailienė

DSC_0455

DSC_0458