Užgavenės Tiltuose 2015

Paskutinė diena prieš gavėnios pradžią vadinama Užgavėnėmis. Tai linksma ir triukšminga šventė, mat buvo tikėta, kad juokas išbaidys piktąsias dvasias, o triukšmas pažadins iš žiemos miego pasėlius ir žemę.
Dzūkijoje Užgavėnių šventimas pasižymi ilgu , smagiu pasivažinėjimu , voliojimusi sniege ir bendromis vakaruškomis, kuriose daug linksminamasi ir valgoma. Tad puoselėdami savo regiono tradicijas Tiltų kaimo žmonės užgavėti susirinko bendruomenės aikštėje. Čia juos pasitiko persirengėlių būrys ( Tiltų kaimo kapelos nariai) , kurie šmaikščiais pasilabinimais ir pradėjo Užgavėnių šventimą. Pats svarbiausias Užgavėnių akcentas yra voliojimasis sniege- kad javai gerai derėtų ir būtų visuotinė skalsa. Tad visi gerai išsivolioję, skanduodami pradėjome varyti žiemą. Aplink sukrautą laužą ant kurio jau buvo pasodinta Morė, kėlėme daug triukšmo, žaidėme, dainavome, linkėdami derlingumo laistėmės vandeniu, o skalsumą palydėjome grūdų lietumi. Dzūkijoje nuo seno pats svarbiausias paprotys daug ir riebiai valgyti. Tad visi susirinkę, neskaitant , kad lig pietų sočiai prisikirto namie , visi buvo pakviesti bendrom vaišėm. Visi vaišinomės grikiniais blynais, troškinų kopūstų sriuba , grikinę babką užgėrėme žolelių arbata. Mat visi turėjo prisivalgyti, kad pilvas būt kietesnis už kaktą.
Tiltuose pagrindiniai Užgavėnių šventės personažai – Lašininis ir Kanapinis kovėsi nematomi įvairiose vietovėse- ant Viganėlio, Bynkos pušelyne, Tiltų ulyčioj. Nors kova ir nebuvo matoma, tačiau visi žinojo, kad Kanapinis nugalėjo Lašininį.Pirmasis atstovauja riebiajam mėsiedui, kitas – gavėnios pasninkui. Užgavėnių dieną šie du ,,sutvėrimai“ kovoja. Lašininis pralaimi kovą, o Kanapinis paima valdžią 7-ioms gavėnios savaitėms. Tad laimėjimui pažymėti ir galutiniam žiemos išvarymui įprasminti buvo užkurtas laužas ir ant jo sudeginta Morė. Blogą žiemos dvasią nuvijome skambiomis dainomis, linksmais žaidimais, atrakcijomis. Po to visi susirinkusieji išskubėjo ruošti vakarienę. Mat Užgavėnių vakarienę dzūkai stengdavosi ruošti su šviesa – kas per Užgavėnes anksčiau pavakarieniaus, tas rugius anksčiau nupjaus ir visus metus duonos nepritrūks.
Riebių, sočių ir linksmų Užgavėnių rėmėjai – Trakų kultūros rūmai, Tiltų kaimo bendruomenė.

Trakų rajono kultūros rūmų Tiltų kultūros renginių organizatorė Vaiva Neteckienė
Nuotraukos autorės