Kvepia medumi mūsų stalas

2010m. pirmą kartą Tiltų kaime buvo suorganizuota 34–oji Respublikinė bitininkų šventė “Kvepia medumi mūsų stalas”. Šiemet sukanka 5 metai kai šios šventės organizatoriai Rūdiškių seniūnija, Trakų kultūros rūmų Tiltų padalinys, Tiltų kaimo bendruomenė ir Rūdiškių bitininkų draugija, sukviesdami viso rajono bitininkus, medaus ir duonos šventės tradiciją tęsia šiame kaime. Šventės dieną visiems tik atvykus į bendruomenės aikštę į akis pirmiausia krito nuostabios dekoracijos- mūsų atgimstančios prigimtinės kultūros ženklai. Tiltų bendruomenė norėdama sugrąžinti lietuvišką identitetą ir išskirtinai paminėti 5 metų šventės “Kvepia medumi mūsų stalas” jubiliejų, pasikvietė baltiškųjų ženklų skulptūrų kūrėjus dizainerį Vytautą Puzerą ir skulptorių Žilviną Danį, kurie ir sukūrė šiuos ženklus. Prie jų puikios idėjos įgyvendinimo prisidėjo ir renginio organizatoriai.
Į šventę atvyko Lietuvos Respublikos seimo narė Dangutė Mikutienė, Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius Jonas Liesys, Nepriklausomybės Akto signataras, Trakų savivaldybės tarybos narys Romualdas Rudzys, tarybos narė , UAB „Trakų kooperacijos prekybos pirmininkė Adelė Gedminienė, Paluknio seniūnė Marija Golubovskaja, Trakų kultūros rūmų direktorė Vilija Babarskienė, Trakų krašto moterų veilos centro pirmininkė Gelena Drungilienė, Kauno bitininkų draugijos pirmininkas Juozas Jankauskas. Taip pat atvyko Trakų, Rūdiškių bitininkų draugijų bitininkai, lydimi pirmininkų Juozo Norinkevičiaus Ir Tadeušo Pavlovskio.
Prieš šventę Tiltų girininkijos patalpose rajono bitininkams ir svečiams vyko seminaras “Bitininkavimo aktualijos”, kurį vedė Žemės ūkio rūmų vyr.specialistas Juozas Jankauskas . Pasiklausyti , sužinoti aktualijų prisirinko pilna patalpa. Seminare buvo pristatyta žodinė ir vaizdinė medžiaga apie bitininkystę. Vėliau šventės metu bitininkai turėjo galimybę savo žinias ir išmonę išbandyti varžytuvėse, kurias organizavo Trakų bitininkų draugijos pirmininkas Juozas Norinkevičius. Rūdiškių bitininkų draugijos pirmininkas T.Pavlovskis jubiliejinių gimtadienių progomis pasveikino savo draugijos bitininką Česlovą Karalevičių ir Tiltų ūkininką Alvydą Versecką.
Po seminaro vyko šventės atidarymas. Renginį vedė Trakų kultūros rūmų kultūrinių renginių organizatorė Augustė Gaidytė ir režisierius Robertas Čiuta. Šventę aidinčiais ritmais pradėjo gongų meistras Raimondas Binkauskas, o šventės vartus atvėrė Rūdiškių seniūnijos seniūnas Tadeušas Pavlovskis. Po jo žodį tarė Valkininkų parapijos kunigas Bronius Krakevičius. Atidarymą palydėjo muzikinių kūrinių skambesys, kuriuos atliko Lietuvos Nacionalinio Operos ir Baleto teatro solistas Edmundas Seilius (tenoras) ir Kristina Zmailaitė ( sopranas), instumentinis trio : Jevgenija Jelesina(fortepionas), Laura Uscilaitė(smuikas), Vilija Gaižauskaitė Veličkienė(violončelė) bei tiltiečių kolegos, bendrų renginių, projektų dalyviai Gražina Skinderytė Kurnickienė ( sopranas) ir Vytautas Kurniskas (tenoras). Atidaryme žodį tarė LR Seimo narė Dangutė Mikutienė ir Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius Jonas Liesys. Kalbėjusieji pasidžiaugė jau penkis metus organizuojama švente „Kvepia medumi mūsų stalas“ , palinkėjo prasmingų idėjų, kūrybinio džiaugsmo. Seimo narė D.Mikutienė dėkodama organizatoriams įteikė savo vardu pasirašytas padėkas, o J.Liesys gėlių puokštes.
Aikštėje šurmuliavo nuo ryto išsidėstę mugės dalyviai. Palapinėse vyko įvairios veiklos. Centre įsikūrė amatininkų, bitininkų ir ūkininkų kūrybinės dirbtuvėlės. Čia buvo galima pasimokinti pinti iš šiaudų, susisukti iš vaško plokštelių žvakučių, patiems išsisukti rankiniu medsukiu medaus, paragauti Tiltų ūkininkų iškeptų grikinių blynų, gardžios žirnienės, žolelių arbatos ir dar daug visokių gardumynų.
Mugėje taip pat įsikūrė ir Trakų kultūros rūmų Tiltų padalinio projekto „ Įvairių tautų duonos tradicijos“, kurį rėmė Trakų rajono savivaldybė, dalyvės . Tai projekto partneriai – VŠĮ Tautinių bendrijų namai vadovė Alvida Gedaminskienė ,UAB Dangiški migdolai direktorė Gražina Zinkevičiūtė, VŠĮ Plėtros institutai direktorė Irena Buinickaitė. Jos pristatė Olandijos, Prancūzijos, Ispanijos, Italijos, Anglijos šalių duoną. Jų palapinėje papuoštoje šių šalių vėliavėlėmis buvo galima sužinoti apie duonos receptus, kepimo būdus. Susidomiejusieji buvo kviečiami degustuoti, ragauti, domėtis receptais, bendrauti ir patirti įvairius skonių ir kvapų malonumus. Projekto tikslas buvo – supažindinti Tiltų ir aplinkinių kaimų jaunimą su įvairių tautų duona, jos kepimo tradicijomis, būdais, receptais bei pristatyti duonos kepimą kaip vieną iš verslumo galimybių. Renginio metu Trakų kultūros rūmų direktorė Vilija Babarskienė padėkojo projekto partnerėms ir įteikė savo vardu pasirašytas padėkas, o projekto rengėja ir vadovė Tiltų kultūros renginių organizatorė Vaiva Neteckienė gėlių ir saldžių dovanų.
Mugės šurmulį lydėjo Ukmergės kultūros centro bočių vokalinio ansamblio „Lyra“ vad. Vacė Ignatavičienė ir Trakų kultūros rūmų kolektyvų pasirodymai. Tai Tiltų kapela vad. Nijolė Bižokienė, folkloro ansamblis „Radasta“, vad. Marytė Morkūnienė ir Rasa Zakarė, Onuškio liaudiškos muzikos kapela vad. Gražina Kulbickienė, Dusmenų folkloro ansamblis vad. Vida Bubelevičienė ir Rima Karsokienė, Tiltų jaunimo folkloro ansamblis „Gelužėlė“, vad. Dovilė Tolvaišaitė. Sekant įsigalėjusia tradicija Tiltų bendruomenė pasveikino 2014 metais savo jubiliejus švenčiančius tiltiečius. Sveikinimo žodį Tiltų bendruomenės pirmininkės Laimos Kamaitienės vardu tarė bendruomenės narė Vaiva Neteckienė ir Rūdiškių seniūnas Tadeušas Pavlovskis.
Po liaudiškos muzikos pynės, nuskambėjo Alekso Lemano „Bitininkų himno“ muzikinis įrašas. Tuo metu buvo užkurtas draugystės, bičiulystės laužas ir jame sudeginta pati didžiausia kenkėja erkė. Kad ši nekankintų nei bičių, nei javų, nei žmonių. Šventinę programą vainikavo Vytauto Šiškausko koncertas, o pabaigė jaunuolių grupė iš Trakų „IN THE-MOOD“, (Lietuviškai „Su gera nuotaika“).
Šventės „Kvepia medumi mūsų stalas“ rėmėjai: Trakų rajono savivaldybė, Trakų kultūros rūmai, Rūdiškių bitininkų draugija, Trakų bitininkų draugija, UAB „Trakų kooperacijos prekyba“, UAB „Elektros pasaulis“, UAB „VYLAIDA“, Tiltų kaimo bendruomenė, Tiltų girininkija, Trakų rajono priešgaisrinės gelbėjimo įstaigos Tiltų ugniagesių komanda. Informaciniai rėmėjai Trakų rajono laikraštis „Trakų žemė“, Trakų ir Elektrėnų krašto laikraštis „Galvė“, naujienų ir informacijos portalas www.trakietis.lt.

Trakų kultūros rūmų Tiltų kultūros renginių organizatorė Vaiva Neteckienė

 

svente