Sveikesnio gyvenimo link

Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į Jungtinių Tautų, Pasaulinės sveikatos organizacijos ir Europos Sąjungos raginimą kovoti su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, akcentuodamas visuomenės sveikos gyvensenos skatinimą, sveikatos išsaugojimą ir stiprinimą kaip vieną iš valstybės prioritetų, paskelbė 2013 metus Sveikatingumo metais.Trakų rajono savivaldybei paskelbus visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos konkursą, Trakų rajono Tiltų kaimo bendruomenė pateikė sveikatinimo projektą „Sveikesnio gyvenimo lik“. Savivaldybė parėmė projektą ir iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo skyrė lėšų jo įgyvendinimui. Projekto „Sveikesnio gyvenimo link“ tikslas- ugdyti sveiką gyvenseną bei taisyklingus veiklos ir aktyvaus bei pasyvaus poilsio įgūdžius, dalintis patirtimi su Tiltų bendruomenės nariais kaip saugoti ir stiprinti sveikatą. Projektą vykdėmė liepos mėnesį. Liepos 17 dieną Bukiškių medicinos klinikoje, įsikūrusioje Tiltų kaime (Šilo g. Nr.1) vyko pirmasis praktinis užsiėmimas. Visi norintys turėjo galimybę pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje, sužinoti ribines normas, kas įtakoja cukraus kiekius kraujyje, kaip rinktis maistą. Taip pat norintiems bendrosios praktikos slaugytoja Danuta Šukeloic paėmė kraujo mėginius cholesterolio nustatymui kraujyje. Liepos 24 d. Trakų rajono kultūro rūmų Tiltų padalinyje ( buvusiame pašte) Bukiškių medicinos klininkos specialistė Andželika Valeiša vedė paskaitą apie sveiką mitybą, taisyklingą laikyseną, žalingus įpročius, traumas ir jų prevenciją. Praktinio užsiėmimo metu buvo mokoma apskaičiuoti kūno masės indeksą.Apsiskaičiavęs rodiklio rezultatą, dalyvis galėjo įvertinti ar jo masė yra normali, ar yra antsvoris bei nutukimas, ar svorio trūkumas.

Gydytoja Daina Musiuvienė, supažindino su cholesterolio tyrimų rezultatais. „Cholesterolis – reikalinga organizmui medžiaga, bet jo kiekis kraujyje neturi viršyti normos, antraip jis skatina daugelio širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimą. Kai cholesterolio kiekis padidėjęs dar nežymiai, galima jį sumažinti ir liaudiškomis priemonėmis, tačiau kai padidėjimas ryškus, reikalinga ieškoti priežasčių ir galbūt vaistų‘- taip pokalbį apie šį tyrimą pradėjo gydytoja. Po to papasakojo apie galimus ligų pavojus, išdalino informacinius lankstinukus apie širdies ligų gydymą, knygutes apie įvairias dietas.Po pertraukėlės vyko mokymai – “Pirmoji medicininė pagalba ir vaistinėlė”.

Pirmosios medicinos pagalbos mokymaiA. Valeiša papasakojo apie medicininę pirmosios pagalbos vaistinėlę (rinkinį) ir būtiniausius joje turinčius būti vaistus bei  priemones, išdalino informacinę medžiagą.Vėliau  žmonės išgirdo apie pirmąją pagalbą ir jos principus,  gydytoja D. Musiuvienė praktiškai parodė, pamokino kaip nukentėjusiąjam  reikia atlikti  šešis pagrindinius etapus –įvertinti pavojus, stebėti  reakciją, šaukimą,  atidaryti kvėpavimo takus, stebėti kvėpavimą ir  atlikti dirbtinį kvėpavimą,  patikrinti kraujo cirkuliaciją. Viena iš dažnai pasitaikančių nelaimių – užspringimas. Gydytoja parodė kokius veiksmus reikia atlikti užspringusiam žmogui, kaip jam padėti.Po to medikės kalbėjo apie kaulų lūžius, jų požymius, pateikė vaizdinę medžiagą apie pirmąją pagalbą atskirais kaulų lūžių atvejais. Buvo kalbama ir apie nudegimus, pirmą teikiamą pagalbą nudegus, dažniausisi daromas klaidas , kaip prižiūrėti ir gydyti  nudegimų žaizdas. Neaplenkta ir saulės smūgio tema. Gydytoja priminė kaip atpažinti saulės smūgį, kokią pirmą pagalbą būtina suteikti. Nors dabar vasara, bet lektorės priminė ir apie žiemos pavojus – nušalimus, jų požymius,laipsnius, kas būtina žinoti teikiant  pagalbą nušalusiam. Pasakojimus papildė vaizdinė medžiaga, praktiniai pavyzdžiai. Užsiėmimų pabaigoje vyko įvairaus sveiko ir dietinio maisto degustacija, ragavome įvairių Švenčionėlių vaistinių arbatų . Programoje  dalyvavo 28  Tiltų kaimo bendruomenės įvairaus amžiaus, socialinių sluoksnių, amžiaus grupių nariai.  Įgyvendindami šį projektą paminėjome Sveikatingumo metus.

 

Projekto vadovė Vaiva Neteckienė

Nuotraukos Andželikos Valeišos