Tarp konkurso „Lietuvos kaime gera gyventi“ laimėtojų – Tiltų kaimo bendruomenė

Pakruojis 2011Lietuvos nacionalinei vartotojų federacijai birželio mėnesį paskelbus konkursą „Lietuvos kaime gera gyventi“ Tiltų kaimo bendruomenė pareiškė norą jame dalyvauti. Kadangi Lietuvos jaunimas mieliau renkasi gyvenimą mieste arba užsienyje, konkursui reikėjo pristatyti kaimą kaip patrauklų gyventi įvairioms miesto ir kaimo gyventojų grupėms, parodyti viską, kuo kaimas gyvas, ką turi geriausia. Reikėjo parodyti, kad ten, kur stipri bendruomenė, kur daugiau bendros veiklos, daugiau kultūros renginių, ten daug mieliau gyventi ir dirbti. Konkurso organizatoriai iš 20 kaimo bendruomenių atrinko 12 geriausiai savo veiklą pristačiusių bendruomenių ir kiekvieną jų aplankė. Tiltų kaime profesionalūs fotografas ir operatorius, konkurso kuratorė Edita Petrauskaitė lankėsi rugpjūčio mėnesį. Jie kalbino bendruomenės pirmininkę Laimą Kamaitienę, narę Vaivą Neteckienę, kaimo tradicijų puoselėtojus Mariją Lebednykienę, Stasę Malevičienę, Stefaniją Kastautienę, Juliją Saulėnienę, Eleną ir Stasį Bazius , filmavo ir fotografavo bei sukūrė trumpą filmuką. Konkurso komisija, susumavusi rezultatus, nutarė apdovanoti visas 12 bendruomenių, nes kiekvienos jų veikla yra savita ir įdomi. Vienintelė iš Trakų rajono dalyvavusi Tiltų kaimo bendruomenė, surinkusi 65,0 balų, tarp laimėtojų buvo ketvirta. Konkurse dalyvavusių kaimo bendruomenių atstovai lapkričio 19 d. buvo pakviesti į Pakruojo dvarą apdovanojimų šventei.

Lietuvos kaime gyventi gera logotipasDidingame rūmų pastate šokių salėje susirinkusius sveikino Pakruojo rajono vicemeras Romas Medzveckas, Žemės ūkio ministerijos vyriausioji patarėja Virginija Žostautienė, Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos prezidentė, pirmojo kaimo bendruomenių konkurso „Lietuvos kaime gera gyventi“ sumanytoja ir organizatorė Alvita Armanavičienė, Lietuvai pagražinti draugijos pirmininkas Juozas Dingelis, Lietuvos kredito unijos viešųjų ryšių specialistas Gerardas Nadieždinas, „Heifer“ Baltijos fondo pirmininkas Arūnas Svitojus. Visi jie negailėjo šiltų žodžių bendruomenių atstovams – savo žemės mylėtojams, tautos tradicijų puoselėtojams. Apie kiekvienos bendruomenės veiklą buvo parodytas 5 min. trukmės filmukas. Visi konkurso laimėtojai buvo apdovanoti Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos prezidertės Diplomais ,liudijančiais, kad bendruomenei suteiktas vardas “Čia gera gyventi – 2011“ ir teisė naudoti konkurso ženklą , LR Žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus  Padėkos raštais, Lietuvai pagražinti draugijos pirmininko padėkomis,  rėmėjų dovanomis. Visoms bendruomenėms prisiminimui įteiktas leidinys „Lietuvos kaime  gera gyventi  2011“, kuriame pristatomos 20 geriausiai įvertintų kaimo bendruomenių. Susirinkusius dainomis sveikino bendruomenių saviveiklininkai. Tiltų kaimo bendruomenės kapelijos kolektyvas visus bendruomenių atstovus pasveikino dzūkų polka ir smagiomis dainomis. Po apdovanojimų Pakruojo rajono kultūros skyriaus vedėja Birutė Vanagienė tiltiečiams suruošė pažintinę ekskursiją po didžiausią Lietuvoje dvarą, kurį sudaro 4 statiniai, įtraukti į Lietuvos kultūros paveldo objektų registrą, papasakojo daug įdomaus apie dvaro įkūrimą, vandens ir vėjo malūnus, čia gyvenusius dvarininkus fon Ropus, garsiojo pirmojo „Tado Blindos“ filmavimą šiame dvare ir aktorių nuotykius. Visas dvaro kompleksas pastatytas šalia Kruojos upės. Dauguma pastatų suręsti iš akmenų ir skaldos, vieni statiniai jau restauruoti, kiti dar laukia darbų pradžios.

pakruojo-dvaraspakruojo-dvaras-2

Šventė tęsėsi visą dieną. Gausus Tiltų kaimo bendruomenės narių būrys, į Pakruojį vykęs su tradiciniais vietos kulinarijos patiekalais, paruošė savo kraštą pristatantį vaišių stalą. Po ekskursijos, sugrįžę į dvarą, šventės dalyviai ragavo kaimo bendruomenių suvežtinius ir dvaro šeimininkių paruoštus patiekalus, klausinėjo vieni kitų receptų, nuoširdžiai bendravo, grojo, dainavo, žaidė žaidimus. Buvo galima įsitikinti, kad Lietuvos kaime gyventi visiems būtų geriau ir gražiau išties daug priklauso nuo bendruomenių veiklos.

Elena Žilinskienė,Trakų viešosios bibliotekos Tiltų filialo vedėja.
Nuotraukos autorės.